Amsterdam

Booking.com


Amsterdam se velmi odlišuje od ostatních hlavních měst. Není tolik uspěchaný, lidé jsou zde (v celé zemi) velmi přátelští k cizincům a anglicky tu umí i uklizečky. Máte pocit, že je každý dům stejný, přesto ale úplně jiný. Jsou úzké a vysoké s háky nahoře. A víte vlastně proč? Všechny stavby v Amsterdamu jsou na pilířích, které jsou hluboko zabořeny do měkké zeminy. Každý dům je přilepený na druhém, tím jsou zpevněny celé bloky. Ne vždy se to ale v minulosti povedlo na jedničku. To způsobilo, že některé domy, někdy i celé bloky se začaly naklánět. Toho si můžete všimnout docela často při svých toulkách městem. Aby vláda tomuto zabránila, začala používat své vlastní pilíře a za to si účtovat daně, které samozřejmě byly vybírány podle toho, jak byl dům široký. Proto lidé začali stavět své domy co nejužší, hnát je do výšky a délky. Potom se tu naskytl problém s tím spojený, jak dostat cokoliv většího do domu. K tomu slouží právě ty háky. Pomocí lana dopravují zásoby či zboží do vyšších pater domu.

Amsterdam je postavený na vodě a tudíž doslova protkán kanály. Nejlépe uděláte, pokud si například koupíte lístek na CANAL BUS. Vaše znavené nohy si tak odpočinou od chození po městě a věčnému vyhýbání se kolům, kterých se tu načítá téměř tolik, kolik je obyvatel města. 24 hodinový lístek stojí 22€, 48 hodinový 33€ a 72 hodinový 44€. Děti do 11 let mají 50% slevu. Canal bus má mnoho zastávek na čtyř trasách městem. Své zastávky mají v blízkosti muzeí a důležitých památek. Během plavby je spuštěn výklad k právě míjejícím památkám. Samozřejmě můžete kdykoliv vystoupit a kdekoliv zase nastoupit. Říká se, že jsou tu kanály hluboké 3 metry. Z toho 1 m vody, 1 m bahna a 1 m kol. Krádeže kol jsou časté, proto zde také nenajdete drahé modely. Zato tu najdete až neuvěřitelné vlastnoručně vyrobené variace, to aby si je majitelé na parkovištích lehce poznali. Amsterdam a vlastně celé Holandsko je doslova protkáno cyklostezkami. Platí tu, že kola mají přednost před chodci.

Jedete-li do Amsterdamu autem, nedoporučuji parkovat přímo ve městě. Pokud máte štěstí a najdete místo, tak cena za něj je nemalá. Na okraji města jsou tzv. P+R (Park and Ride). Jedno z nich je pod Amsterdamskou arénou. Parkoviště jsou hlídaná a stojí 6€ na 24hodin plus 2 zpáteční lístky zdarma na MHD. Bližší informace o tom, jak tohle funguje se dozvíte zde. U stadionu je stanice metra. Pohodlně se tak dostanete do centra žlutou linkou č.54. Z centra jste u Arény za pár minut. Ačkoliv byl víkend, stanice metra byly vylidněny. Proto doporučuji tento způsob přepravy. Pozor, pokud se potřebujete k aréně dostat z centra, je to zastávka metra Bijlmer ArenA! Amsterdamská ArenA je obrovský gigant, v jeho okolí ArenA Boulevard se nachází například Pathé ArenA multiplex, Heineken Music Hall, restaurace, kina, kavárny a mnoho megastórů. Příznivé ceny značkového sportovního oblečení a vybavení najdete v Decathlon.

Muzea v Amsterdamu: Rembrandův dům, Van Gogh muzeum, muzeum diamantů, muzeum Van Loon, amterdamské muzeum historie, dům Anne Frank (zde byla dlouhá řada na lístky), Madam Tussaude a mnoho dalších. Kromě muzeí je Amsterdam znám také pro tzv. Coffee shopy, kde se legálně prodává marihuana a pro Red light district, uličky s velkými okny a skoro nahými dívkami za nimi. Tato oblast se nachází v okolí ulic Voorburgwal a Achterburgwal. Najednou se ocitáte v úplně jiném světě. V uličkách je narváno, kromě postávajících zhypnotizovaných mužů se tu potuluje spousta zlodějů a dealerů drog. Tohle je pro ně ideální místo pro práci.

Doporučení od holandského kamaráda znělo:

 • vyhýbejte se uličkám a místům, kde se pohybuje málo lidí;
 • pohybujte se ve večerních hodinách ve dvou;
 • ignorujte pokřikování, šepot či pískání (může jít o dealery);
 • buďte si vědomi všude přítomných zlodějíčků a žebráků;
 • raději nefotit v Red light district. 🙂

Adresy P+R:

 • Sloterdijk, Piarcoplein 1 (pod vlakovým nádraží);
 • Olympish Stadion, Olymisch Stadion 21;
 • Zeeburgereiland, Zuiderzeeweg 46;
 • ArenA Transferium, Burgemeester Stramanweg 130 (vedle stanice metra).
 • Bos a Lommer

Užitečné odkazy:

Jízdní řád vlakůautobusová doprava (pouze v holandštině); informace o spojích a cenách (pro mapy metra, autobusů a tramvají).


Pivovar Heineken – tip na exkurzi

Čtyřpatrový pivovar Heineken v Amsterdamu byl kompletně zrenovován a předělán na turistickou atrakci a konferenční centrum nazvané Heineken Experience. Exkurze vás provede historií společnosti a poučí o tomto světoznámém pivu. Na jejich internetových stránkách si můžete koupit e-vstupenku, kterou si jen vytisknete. Vyhnete se tak dlouhému čekání v řadě, protože zájem o exkurzi do tohoto objektu je velký.

Provozní doba: Po-Ne 11:00 – 19:00

Vstupné 15€ (zahrnuje 2 drinky, doba exkurze je přibližně 90 minut).

Doprava

  • tramvají č. 16, 24, 25 od Central Station, č. 7, 10 od Leidseplein.

 

 • zastávka lodí či Canal busu je přímo před Heineken Brewery.
 • autem ze všech směrů následujte směr Ring Amsterdam A10 a vemte exit S110. Následujte směr centrum a konečně směr Stadhouderskade. Po 50 m je vnitřní parkoviště.