Königssee


Königssee je smaragdově zelené jezero, které leží mezi strmými skalními stěnami, uprostřed alpského národního parku Berchstesgaden, jižně od něj navazuje jezero Obersee. Rozkládají se mezi horskými masivy Watzmannu, Steinernem Meer a Hagengebirge. Z vrcholku Watzmann spadá nejvyšší skalní stěna ve východních Alpách, z výšky 2000 m do jezera Königssee. Jezero je dlouhé 8 km, široké 1250m a hluboké téměř 200m. Voda v něm je velmi studená i v létě, protože jezero je napájeno hlavně hlubokými, podzemními přítoky. Jezero Königssee patří k nejčistším německým jezerům a jeho voda má kvalitu pitné vody.

Na jezero je krásný pohled i z Orlího hnízda, jeho smaragdová barva je zkrátka nepřehlédnutelná. Doporučuji si zakoupit okružní výlet lodí, trasy jsou možné dvě: na poloostrov Bartholomä (Bartoloměj), zastávka s názvem Kessel a zpět či dále na Salet.

Plavba z obce Königssee na poloostrov sv. Bartholomä trvá 35 minut. Stojí za to strávit zde nějaký čas. Hlavní atrakcí je krásná kaple sv. Jana a Pavla, čekají vás tu příjemné procházky po břehu jezera nebo prozkoumání poloostrova.  Vedle kaple je restaurace, kde se můžete občerstvit. Pokud vás čas netlačí, můžete se vydat například na procházku k „ledové kapli“ na úpatí východní stěny hory Watzmann. Je to přírodní mohutná ledová klenba (kaple), která netaje ani v létě. Cesta tam a zpět trvá cca 2 hodiny.

Zpáteční lístek na Bartholome je za 13,30 € na osobu.

Jinak pokud zvolíte delší plavbu, do Saletu přes Bartholomä, tak plavba tam trvá cca 50 min. Tam se vám naskytne úžasná podívaná na jezero obklopené okolními horami a z výšky 400 metrů se řítí vodopád potoka. Nicméně jsme měli možnost již během plavby k Bartolome vidět dva vodopády.

Zpáteční lístek do Saletu je za 16,30 € na osobu.

Kterým koliv spojem se můžete vrátit zpět do vesničky, jen nezmeškejte poslední spoj, na ostrově a i na poloostrově není možnost ubytování! Nelze se ani pěšky vrátit do Königssee!