Sovata

Transylvánie – Sovata – solné jezero Lacul Ursu

Lacul Ursu (Medvědí jezero) je největším heliotermálním jezerem na světě a jediným v Evropě. Nachází se na úpatí hor jihozápadní Gurghiului Východních Karpat, v nadmořské výšce asi 520 m nedaleko solného dolu Praid a 60 km od Targu Mures (zde se nachází transylvánské letiště).

Množství soli v jezeře vás nadnáší a nenechá potopit, díky vysoké koncentraci soli je slunce schopné jej ohřát na vyšší teplotu. Toto léčivé jezero leží v malém lázeňském městečku Sovata (maďarsky Szováta) s mnoha hotely a wellnessy obklopeny lesy. Voda léčí gynekologické a kožní nemoci, revma…

První zmínky o léčebných účincích této slané vody pocházejí z roku  1597, Sovata se stala lázeňským městečkem v roce 1850. Je celoročním střediskem a nejstarším v zemi. Sovata je známá svými solnými jezery z nichž největším je Lacul Ursu . Podél tohoto jezera jsou sluneční solné lázně, které navštěvovala i rumunská královská rodina, koupání je zde za poplatek. Ostatní jezírka jsou volně přístupná a nacházejí se v blízkosti Ursu v lesích, kde vedou pěkně upravené chodníky a různé stezky i s osvětlením. Celá oblast je plná přírodních jevů a počítejte s procházkou na minimálně hodinu i s přestávkami na pokochání či smočení nohou nebo celého těla v solném jezírku.

Asi 10min chůzí se tu v lese nachází unikátní oblast – solné údolí viz. fotky níže. Tedy na fotografiích není sníh, ale sůl!

TIP: Je dobré si ubytování zde zajistit předem, cena 30 Lei na osobu (360 Kč) bez stravy. 2 obrázky našeho krásného ubytování najdete na konci fotogalerie.