Gibraltar

Velkým a nečGibraltarekaným zážitkem byl pro mě Gibraltar. Bylo horké léto 2007 a mířila jsem s kamarádem autobusem z Malagy do La Linea, kde jsme měli zajištěné ubytování. Již při cestě sem nešlo přehlédnout obrovskou rozlehlou vápencovou skálu vyčnívající nad mořem a nad španělskou planinou. Nacházíme se na jihozápadě Španělska a bylo více než jisté, že ta „skála“, jejíž nejvyšší bod má 426 m je Gibraltar. Gibraltar se rozprostírá na necelých 8 km2 a jeho počet obyvatel je 28.750. Je zámořským územím Velké Británie, není však samostatným státem. Úředním jazykem je angličtina. Místní měnou jsou libry, lehce se lišící těm ve Velké Británii. Rozdíl byl také v jeho kurzu, který byl oproti anglické měně značně dražší.

Doporučuji si ubytování zajistit s předstihem, zvlášť v letní sezóně. Levněji se lze ubytovat hned v La Linei, kterou od Gibraltaru dělí jen jedna silnice a letištní dráha. Cesta na Gibraltar je uzavřená při každém odletu a příletu letadla. Lidé jsou tabulí upozorněni, aby dráhu přecházeli ve svém zájmu co nejrychleji. Zatímco se chůzí pomalu přibližujeme k Gibraltaru, uvědomujeme si velikost tohoto zeleného útvaru. Začínáme rozlišovat starou pevnost, domy, nenápadnou jedinou cestu vedoucí nahoru. Nemohla jsem uvěřit, že překročením letištní dráhy se tu najednou rozprostírá taková malá Anglie. Domy, hospůdky, restaurace, poštovní schránky, ale i telefonní budky, vše v anglickém stylu. Dokonce tu jsou obchody, které najdete jen ve Velké Británii. Byl to pro mě docela kulturní šok po týdnech cestování po jižních zemích. Rozumné bylo, tak jako jsme to vždy dělali, vyhledat nejbližší turistickou kancelář pro informace. Oceňuji jejich existenci, kde vám ochotně poradí co kde jak a v pár minutách odcházíte s mapou v ruce.

Stáli jsme před rozhodnutím, zda absolvovat v nesnesitelném letním horku výstup nahoru, kde se nachází spousta opravdu zajímavých věcí k vidění, vyjet to lanovkou anebo využít služeb taxíku. Jsou tu taxíky pro 6-8 osob za zhruba 20€. Taxikář při své jízdě udělal pár zastávek, aby nám ukázal zajímavosti a podal k nim výklad. Z pravděpodobně velmi zajímavého výkladu našeho řidiče jsem díky ne zrovna dobré angličtině a kdoví jakému přízvuku moc neměla. Naštěstí tam byla spousta takových skupinek, jako jsme byli my, tak stačilo napnout uši a poslouchat výklad jejich řidiče či si to přečíst v brožuře.

Navštívili jsme tak rozlehlou jeskyni St Michal´s Cave, kde se dokonce konají koncerty a hraje divadlo, potom si prošli částí labyrintu tunelů, které se nalézají uvnitř skály. Kilometry chodeb a prostorů byly vybudovány během velkého obléhání Španěly v roce 1783. Člověk tak dostane pocit, že je tato obrovská skála doslova prodíravěná zevnitř. Největší atrakcí Gibraltaru jsou bezocasé opice, které nás doprovázely po procházkách po úbočí skály. Je to jediné místo, kde se volně v Evropě vyskytují. Musíte si dát pozor na své věci. Opice se předvádějí, loudí a někdy i kradou. Místní legenda tvrdí, že Gibraltar bude britský, dokud zde opice budou žít. Proto asi je každá, nově narozená opice evidovaná a je jí přiděleno jméno.

Informace o cenách vstupného, dopravě, provozu lanovky, aktuálních kulturních akcí apod. klikněte zde


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..