Padis

Transylvánie – Padis

Náhorní plošina Padis je součástí oblasti Bihor. Tato oblast je populární pro své bohaté přírodní krásy a tedy velkému množství treků. Trasy jsou moc dobře značeny, doporučuji nechodit mimo vyznačené chodníčky, dívejte se kam šlapete a pozor na díry v zemi jak v lese v okolí Ztraceného světa, tak v údolí  na louce Poina Ponor! V oblasti Ztraceného světa opravdu dbejte zvýšené opatrnosti. Oblast je doslova protunelována jeskyněmi.

Červenec zatím byl nejkrásnějším a nejplodnějším měsícem na treky v Transylvánii – borůvky a lesní jahody všude kde se podíváte 🙂 Místní vás rádi pohostí domácími sýry a nápoji. Pokud neplánujete spaní ve stanu, je dobré si ubytování zajistit dopředu, na místě se těžko shání, zvláště v sezóně.

Pokud v přírodě nebo kdekoliv v lese potkáte samotného psa, pak z velké pravděpodobnosti patří k nějakému pastýři. Jsou přátelští a nemusíte se jich bát, raději je ale nehlaďte.

Treky a jejich délka:

  • linie albastra  Cabana Vladeasa – Padis;Cabana Vladeasa- Pietrele Albe- Piatra Talharului- Poiana Vărăsoaia- Cabana Padis; čas cca 11 h; délka cesty: 32 km, po hřebenu s výhledem do širokého okolí, na některých úsecích špatně značená.
  • linie rosie  Stana de Vale – Padis Stana de Vale, sedlo Bohodei – Chalupa Varasoaia Padis; délka cesty: 20 km; čas 6h, cesta po hřebenu, jednoduchá, panorama pohoří Apuseni.
  • punct rosu  Ic Ponor – Padis po lesní cestě, potom po tomto značení, Ic Ponor-Valea Somesului Cald (teplé údolí) – Cheile Somesului Cald – Pestera (jeskyně) Cetatea (hrad) Radesei- Poiana Vărăsoaia (mítina) – Cabana Padis (chata).
  • cruce albastra  Pietroasa – Padis; Pietroasa- Boga- Cantonul Silvic „La Scarită“- Cabana Padis; délka cesty: 17 km a 22 km lesní cesty (silniční doprovodné zkratky) cesta dlouhá 5h – šplhání a 2h z kopce, výškový rozdíl 1.000 m; nejprudší mezi Boga a lesem.
  • linie rosie  SauaVartop (sedlo) – Saua Padis sedlo (na DN75, 1,5 km směrem k Stei, od ski areálu Vartop) – Groapa (otvor) Ruginoasă- Valea Seacă (Suché údolí) – Valea Galbena (žluté údolí) – Poiana Florilor (Květinová paseka) – Pestera Ghetarul de la Focul Viu (Ledovcová jeskyně s – Cabana Padis (chata) ;  čas 7-8 h, délka trasy 20 km, velmi těžká cesta, pro zkušené turisty, přístupné pouze v suchých letních dnech. – Arieseni – Padis 16 km; – Gârda de Sus – Padis, 2 možnosti:
  • linie albastra  Garda de Sus- Cheile Ordâncusa- Pestera Ghetarul de la Scarisoara (ledovcová jeskyně) – Cătunul Ocoale- Poiana Ursoaia-Poiana Calineasa- Muntele Bătrana- Sesul Gârzii- Cabana Padis; čas 9h, délka 28 km, výškový rozdíl 1000 m, hřebenovka, plošina s panoramatickým výhledem a dech beroucí scenérií krajiny.
  • triunghi albastru  Garda de Sus- Valea Garda Seacă- Cătunul Casa de Piatră- Valea Gârdisoara- Pesterile Coiba Mare si Coiba Mică- Sesul Gârzii-Cabana Padis; čas 8h, délka trasy 22 km, jednodušší trasa, dostupná po celý rok, většina cesty je po lesní cestě, můžete jet autem až ke kamenému domuCătunul Casa de Piatră a odtud už do Padise tak asi jen za 3-4 h, po této cestě se můžete dostat také do jeskyně Ghetarul de la Scarisoara v oblasti Ghetar-Ocoale.
  • linie albastra  Pestera Ghetarul de la Scarisoara – Padis; Pestera Ghetarul de la Scarisoara- Cătunul Ocoale- Poiana Ursoaia- Poiana Calineasa- Muntele Bătrana- Sesul Gârzii- Cabana Padis; čas 7h, délka 20 km, výškový rozdíl 1000 m, hřebenovka s krásným výhledem na krajinu.

 * Cabana – chata