Cinque Terre


cinque_terre_hiking_map_1

Naprostým skvostem italské riviéry v Ligurie je Cinque Terre. Cinque Terre je skalnatá pobřežní oblast táhnoucí se 18 km. Tvoří ji 5 malých vesniček, kde nalezneme různobarevné domečky, terasovitě těsně jeden na druhém. Jsou jimi: Monterosso, Vernazza, Manarola, Corniglia, Riomaggiore. Krajina je tu hornatá s hlubokým údolím, strmými skalisky, poloostrůvky a romantickými zátokami. Po staletí bylo možné se do těchto vesniček dostat jen od moře nebo po úzkých nepohodlných stezkách. Naštěstí jsou v dnešní době už spolu propojeny kolejemi a tak se tyto kdysi chudé vesničky odříznuté od světa celoročně zaplňují turisty. Tím se tomuto kraji zvedla ekonomická a sociální úroveň.

Z Riomaggiore do Monterosso (nebo i naopak, záleží odkud přijedeme) vede podél pobřeží na skalách stezka s fascinujícími výhledy, nádhernou přírodní scenerií s možností kdykoliv slézt k moři a zaplavat si v naprosto průzračném moři. Procházka z první vesničky do poslední trvá cca 4,5 hodiny. Pokud se na ni vydáme, můžeme ji kdykoliv ukončit či dokončit po moři nebo vlakem. Cinque Terre a moře u pobřeží jsou chráněnou oblastí a patří do světového dědictví UNESCO.

Pokud se chystáte Cinque Terre navštívit, což rozhodně doporučuji, nezapomeňte si obout tenisky nebo jakékoliv pohodlné boty a vhodně se obléci, protože zde zažijete opravdovou turistiku. Doporučuji si přibalit plavky, opalovací krém, pokrývku hlavy a hlavně nezapomeňte na foťák!!!

Existují tři různé stezky k prozkoumání Cinque Terre. U všech je třeba počítat s vhodným obutím a troškou fyzické kondice. První stezka vede podél hřebenu, který rozděluje Val di Vara. Druhá stezka je stezka nazývaná Santuari, spojuje na kopcích zbožná místa vesniček. Třetí stezka je nejznámější a říká se jí Sentiero Azzuro (modrá stezka). Ta spojuje všech pět vesniček a pro tu jsem se rozhodla. Cinque Terre jsem dohromady to léto navštívila dvakrát a jela bych znovu.

Modrá stezka (Il sentiero azzurro): Riomaggiore – Manarola (30min), Manarola – Corniglia (1h), Corniglia – Vernazza (1h 30min), Vernazza – Monterosso (1h 30min).

ačneme-li naši modrou stezku z Riomaggiore, vstupní brána je jen doslova pár metrů od železniční stanice. Zde zaplatíme vstupné (základní cena 5€). V nabídce je řada různých lístků železniční dopravu zahrnujíc. To se může hodit v případě, že nás 4,5 hodinová túra unaví a my se rozhodneme ji dokončit vlakem. Vždy ale můžeme slézt se osvěžit do moře a odpočinout si na pláži nebo v příjemné restauraci v jedné z malebných Cinque Terre vesniček. Stezka začíná romantickou trasu Via dell´Amore, což je krátká stezka vytesaná ve skále s arkádami. Po 30 minutách procházky s úžasným výhledem přijdeme do Manaroly. Manarola je nádherná osada, na mých fotografiích se vyskytovala nejčastěji. Po zhruba 3 hodinách chůze přijdeme k velkému kopci, kde se na skále tyčí Corniglia. Corniglia je jediná vesnička z Cinque Terre, která není přímo u moře, nýbrž nad mořem. Dáme-li si práci a vylezeme po terasovitém chodníčku do vesnice, naskytne se nám pohádkový výhled do okolí. Na samotném vrchu se nalézá kostel a malinké hlavní náměstí, z kterého je úžasný výhled. Sejdeme-li na opačnou stranu kopce až k moři, ocitneme se v romantickém zálivu, kde moře dosahovalo teplot „kafíčka“. Ideální odpočinek či předčasné završení našeho výletu. Ti co budou stále plni síly, mohou pokračovat přes vinice a olivové/fíkové háje do další vesničky Vernazza. Odtud pak do Monterosso, kde se nalézá řada památek jako například zbytky pevnosti, hrad apod. Monterosso je více komerční a sdružuje se tu více turistů. Je zde mnoho restauraci a velká písečná pláž, kde sotva najdete místo pro položení deky.

Doprava

Lodě: Na jaře a v létě se lze po moři dopravit denně pravidelnými spoji z La Spezia, Lerici, Porto Venere, Marina di Carrara a Portofino. Bližší informace naleznete zde: www.navigazionegolfodeipoeti.it

Vlak: Na jaře a v létě vede častý spoj na lince Pisa-Genova. Mnoho meziměstských linek staví v Riomaggiore a v Monterosso. Několik místních vlaků odjíždí z železniční stanice La Spezia a staví v každé z vesniček Cinque Terre. Bližší informace naleznete zde: www.ferroviedellostato.it