Praid

Transylvánie – solný důl Praid

Solný důl Praid (Parajd v maďarštině)* je jedním z největších zásobáren soli v Evropě.  Praid se nachází v Transylvánii, zhruba 6 hodin autem od Oradei (ta se nachází 10 km od maďarských hranic). Zásoby dolu mohou poskytnout sůl celé Evropě na několik dalších stovek let. Sůl v Praidu je stará 20-22 miliónů let. Nyní je důl z větší části využíván k rekreaci a léčebným pobytům. Vchod tunelu je v malém městečku Praid a do štoly se vjíždí pravidelnými autobusovými linkami (každých cca 30minut). Autobus Vás pohodlně a rychle odveze úzkou tmavou štolou k hlavnímu vchodu vedoucí k obrovským „místnostem“ 120m pod povrchem a 1100 m od vchodu. Nad vchodem do tunelu je nápis „hodně štěstí“. Zní to děsivě, ale není se opravdu čeho bát, právě naopak, je se na co těšit!

Nachází se zde řada obrovských štol, kde najdete restauraci/vinárnu, kavárnu, jídelnu, spoustu atrakcí pro děti i dospělé, možnost sportovního vyžití, houpačky, stolky s posezením, velké lanové centru, WC nebo taky kapli. Po celou dobu máte plný signál na telefonu a někteří jedinci tu i surfovali po internetu (je zde i místnost s počítači).

Pobyt v solném dole má řadu léčebných účinků, doporučují se minimálně 3-4 návštěvy, kdy na sobě můžete zpozorovat celkové zlepšení vašich zdravotních problémů a zvýšení imunity. Podzemní léčba je založena na dýchání vzduchu v dole, je velmi prospěšná pro léčbu onemocnění dýchacích cest, jako je astma, bronchitida a alergie. Během doby strávené v dole jsou doporučovány dlouhé procházky, nebo povádět cvičení/lehčí sport. Ošetření je ideální pro všechny osoby ve věku mezi 2 a 60.

Není vhodné pro těhotné ženy, osoby trpící plicní tuberkulózou, akutním onemocněnícm dýchacích cest, vysoký krevní tlak (třetí fáze), ischamian cardiophacy, onemocnění nervového systému způsobující bezvědomí a klaustrofóbikům.

V dole jsme vydrželi zhruba 2 hodiny, pak už nám byla zima a zhruba po 40 minutách pobytu jsme se cítili ospalí s menším motákem hlavy.

Vstupné vč.autobusu: dospělý 20 lei na den (cca 120 Kč), děti 12 lei na den (cca 72 Kč), děti do 3 let zdarma. Pozor! Poslední autobus z dolu odjíždí v 17h!

Oficiální stránky dolu Praid – www.salinapraid.ro

TIP: Nezapomeňte si teplé oblečení! V dole je cca 15,6°C.

TIP 2: V Praidu, tak i v jeho okolí je řada přírodních léčebných solných jezírek (v Sovata), jež jsou zpravidla otevřeny od sezóny – od června. To v Praidu je komplex bazénů se slanou vodou, který bude po totální rekonstrukci otevřen letos od června. My jsme si v lese našli jedno menší, kde byl vstup nehlídán. Soli je v něm tolik, že nemáte šanci se utopit! Nezapomeňte mít při sobě repelent proti komárům!!

*V pohraničí s Maďarskem a v celé Transylvánii žije mnoho maďarů, proto jsou veškeré názvy měst, vesnic, obchodů a dokonce i jídel na menu v maďarštině i v rumunštině. Transylvánie totiž v minulosti patřila k Habsburské monarchii a Rakousko-Uhersku, po první světové válce byla násilně přidělena k Rumunsku (kromě let 1940-1945, kdy byla část Transylvánie podstoupena Maďarsku). V celé Transylvánii jsem slyšela používat maďarštinu z 80%!!