Transylvánie – všeobecné info

Krásná příroda s čistými řekami, potoky s pitnou vodou, spousta raků v nich, nespočet zajímavých jeskyní, sopky, solné doly a solná jezera. To vše a řadu dalších zajímavostí najdete v Transylvánii, v tzv. Sedmihradsku. Zkrátka milovníci přírody si tu příjdou na své.


V pohraničí s Maďarskem a v celé Transylvánii žije mnoho Maďarů, proto jsou veškeré názvy měst, vesnic, obchodů a dokonce i jídel na menu v maďarštině i v rumunštině. Transylvánie totiž v minulosti patřila k Habsburské monarchii a Rakousko-Uhersku, po první světové válce byla násilně přidělena k Rumunsku (kromě let 1940-1945, kdy byla část Transylvánie podstoupena Maďarsku). V celé Transylvánii jsem slyšela používat maďarštinu z 80%, že by náhoda? … a to jsem sebou měla „tlumočníka“ do obou jazyků!

Huedin – městečko s historií sahající do středověku, kdy bylo součástí Maďarského království. Zde mě zaujala hojnost typických cikánských domů, které jsou povětšinou projektovány bez WC, neboť se to neslučuje s jejich kulturou (informace ověřena u místního projektanta!!). Po svých toulkách Rumunskem můžete zahlédnout vesničky a z nich do výše čnějící cikánské věžičky/kopule. Rádi si domy čančají a ukazují, že na to mají. Jejich vkus posuďte na fotkách ve fotogalerii níže. Cikánky zde nosí tradiční pestré oblečení (dlouhé sukně) s křiklavým šátkem na hlavě, cikáni černé typické klobouky, černou vestu a kalhoty. Ty jsem si ale vyfotit netroufla :-).

Pestera Ursilor (medvědí jeskyně) – viz. fotky. Jeskyně se zajímavou historií….


Invalid Displayed Gallery